Realtid

Son till Hästens-chef skriver rasistisk blogg

Realtid.se
Uppdaterad: 18 mars 2008Publicerad: 18 mars 2008

"Aids är dom svartas straff från Gud." Det skriver sonen till en Hästens-chef i sin blogg.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Hästens landschef i Sydafrika har en son som uttrycker vad han tycker och tänker i en ny blogg. Sonen har precis flyttat ner till sin pappa och har börjat blogga om det nya hemlandet, enligt Dagens Media.

Bland annat skriver han enligt tidningen:

”Bland de vita här anses Aids vara alldeles fantastiskt. Det håller nämligen dom svarta i styr. Aids är dom svartas straff från gud”.

Han uttrycker även att de svarta skulle gå under utan de vita människorna. Han visar dock att det finns någon som han gillar – tjänstekvinnan.

”Husniggern verkade också vettig. Ganska ung. Hade hon varit vit hade hon nog kunnat gå att ligga på köksbordet”.

Emma Sandsjö som är kommunikationschef på Hästens sängar säger till Dagens Media att de tar avstånd från bloggens innehåll.

Landschefen har lovat att tala med sin son. Bloggen är nu nedsläckt.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS