08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

SN tror konjunkturen toppar i år

administrator
administrator
Uppdaterad: 11 sep. 2007Publicerad: 11 sep. 2007

Högkonjunkturen fortsätter, skriver Svenskt Näringsliv (SN) i sin nya konjunkturprognos.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Trots att det blir en allvarlig avmattning i USA och sämre tillväxt i exportindustrin ökar både sysselsättning och investeringar i Sverige. Stora grupper som befinner sig utanför arbetsmarknaden är på väg att slussas tillbaka i arbetslivet, enligt SN.

BNP-tillväxten spås bli 3,2 procent i år, 2,8 procent nästa år och 2,9 procent 2009. Den öppna arbetslösheten väntas landa på 4,5 procent i år för att sjunka till 3,9 procent nästa år och 3,5 procent 2009.

Inflationen beräknas hamna på 2,1 procent i år för att stiga till 2,5 procent nästa år och därefter sjunka tillbaka något till 2,3 procent 2009, enligt SN:s ekonomer.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS