UPPDATERAD Metromark förlorar återigen tvisten mot Skatteverket som anklagar bolaget för momsfusk. "Beslutet den här gången var väl ännu slarvigare skrivet än sist", säger Metromarks ombud Thomas Ekenberg.
Skattebråk tvingar Metromark i konkurs – igen

Stockholms tingsrätt har på nytt beslutat att Metromark Hospitality Group ska försättas i konkurs. Bolagets ombud Thomas Ekenberg är skarpt kritisk till beslutet.
– Jag måste säga att beslutet den här gången är ännu slarvigare skrivet än sist. Förra gången var iallafall ett seriöst försök till en juridisk bedömning men den här gången lyser den juridiska bedömningen med sin frånvaro, säger han.
I höstas rev hovrätten upp tingsrättens konkursbeslut mot Metromark och återvisade ärendet till Stockholms tingsrätt. Huvudinvändningen mot tingsrättens första konkursbeslut var att tingsrätten inte handlagt ärendet på korrekt sätt då en notarie fattade beslutet.
I en utredning har Skatteverket kommit fram till att Metromark Hospitality Group har en skatteskuld på cirka 3,8 miljoner kronor.
Skatteverket uppger under en konkursförhandling att man har slagit fast i ett flertal omprövningsbeslut att Metromark ska återbetala moms för åren 2006-2010 samt påföras skattetillägg.
Myndigheten menar att Metromark aldrig haft avsikt att bedriva en skattepliktig verksamhet. Avsikten har istället varit att dra in pengar i form av moms samt genom investerare på börsen.
”Metromark har sedan det registrerades för mervärdesskatt 2006 varken färdigställt eller lyckats visa att det kommit igång med hotellverksamheten”, uppger Skatteverket enligt ett domstolsprotokoll från konkursföhandlingen.
Myndigheten hänvisar till att man har besökt de tilltänka hotellokalerna i Malmö vid två tillfällen och konstaterat att lokalerna var helt oinredda med ”betonggolv, byggschakt, spånplatteväggar och öppet i tak för ledningsdragning”.
Metromarks ombud Thomas Ekenberg uppger dock att Metromark alltid haft avsikten att bedriva en skattepliktig verksamhet men att bygget har dragit ut på tiden. Bolaget har därför inte kunnat generera några intäkter.
Han poängterar att bolaget faktiskt har en plan för sin verksamhet och hänvisar till att ”respektfulla affärsmän har investerat ca 21.000.000 kr i Metromark”.
Thomas Ekenberg menar att Skatteverkets personal har besökt fel lokaler och att fastigheten har två ingångar. Skatteverket har besökt den del där bolagets kontor varit.
Skatteverket svarar på detta och menar att myndighetens personal bett om att få se allt. Domstolen skriver dock i domskälen att Skatteverket inte kunnat bevisa att man besökt den del av fastigheten där hotellverksamheten ska bedrivas. Samtidigt skriver domstolen också att de bilder som Metromark lämnat in för att visa att hotellet är till 75 procent färdigställt inte räcker till för att dra en slutsats vad som återstår av hotellbyggnationen.
Två veckor efter konkursförhandlingen kom domstolens beslut. Metromark försätts i konkurs.
Stockholms tingsrätt skriver att Metromark inte kunnat visa att det gjorts stora investeringar i bolaget. Detta är dock uppgifter som Thomas Ekenberg menar är oriktiga. Under förhandlingen har man nämligen lämnat in skriftlig bevisning att investerarna har skjutit till cirka 20 miljoner kronor, uppger han.
Domstolen hänvisar även till att Metromark haft svårt att visa att bolaget haft avsikt att inom rimlig tid driva en skattepliktig verksamhet.
– Inom rimlig tid? Det finns inget sådant krav varken inom europarättslig eller svensk lagstiftning att avsikten ska vara inom rimlig tid. Det är något de har lagt till själva och på grund av det så försätts bolaget i konkurs, säger Thomas Ekenberg.
Domstolen vilar sig på Kronofogdens utmätningar som har visat att bolaget är på obestånd.




