Federal Reserv planerar att skärpa kapitalkraven och regler för hävstänger för utländska banker med verksamhet i USA.
Skärpta krav för utländska banker i USA
Mest läst i kategorin

Federal Reserve-ledamoten Daniel Tarullo anser att tuffare regler bör införas mot utländska banker med verksamhet i USA, enligt Dow Jones Newswires.
Han uppgav under onsdagskvällen att regleringskraven på utländska banker bör justeras som ett svar på förändringar i deras aktiviteter i USA, riskerna det skapar och instruktioner från kongressen.
Förslaget är att utländska banker ska lägga hela sin amerikanska verksamhet i reglerade holdingbolag, som har samma kapitalkrav och likviditetsregler som gäller för amerikanska banker.
Han pekade på att det finns 23 utländska banker som har minst 50 miljarder dollar i tillgångar i USA, enligt Bloomberg News.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





