Beslutet är en direkt effekt av regeringens beslut att stoppa massflyttar i premiepensionssystemet.
Skagen stannar i PPM

Så sent som i oktober förra året meddelade Skagen Fonder att man tänkte hoppa av PPM om inte regeringen gjorde något åt massflyttar – något som innebär att så kallade PPM-förvaltare gör köp och försäljningar för många kunders räkning, enligt Placera.nu
Och nu har alltså regeringen meddelat att massflyttarna stoppas framöver, vilket alltså innebär att Skagen Fonder väljer att stanna i systemet.
Just Skagen Fonder är av de mer populära fonderna i premiepensionssystemet. Fonderna finns på nära en halv miljon konton och värdet ligger på motsvarande 10 miljarder kronor – vilket motsvarar drygt 2,5 procent av det totala kapitalet.
Det är framförallt bolagets globala aktiefond Skagen Global samt tillväxtmarknadsfonden Skagen Kon-Tiki som lockar spararna.
Skagen menade att massflyttarna gav negativa effekter i form av ökade handelskostnader samt mer administrativt arbete.
Man ansåg även att fondsparare utanför premiepenssionsystemet påverkades negativt av massflyttarna.
– Problemet med massflyttar har varit en stor fråga för oss under flera år. Vi är därför mycket nöjda med regeringsbeslutet och tror att de förslag som presenterats kommer att vara verkningsfulla. Vi hoppas att pensionsmyndigheten så snart som möjligt kan presentera en plan för när åtgärderna att stoppa massflyttarna kan ske, säger Per Wennberg, vd i Skagen till Placera.nu




