01 maj
2026

Realtid

Sjunde AP-fonden ägare i katastrofbolaget Tepco

administrator

administrator

Swedbank Robur och SPP har också ägarintressen i det japanska energibolaget.

Den aktuella ägarförteckningen, som Di.se ska ha tagit del av, visar att Sjunde AP-fonden äger cirka 1 miljon aktier i Tepco. Swedbank Roburs innehav ska uppgå till 0,2 miljoner aktier, medan SPP äger något färre aktier i bolaget.

Sjunde AP-fondens kommunikationschef Johan Florén säger till Di.se att fonden de senaste dagarna minskat sitt innehav i Tepco för att i dagsläget äga cirka 0,8 miljoner aktier. Det motsvarande 0,06 procent av fondens aktieportfölj.

”I grunden bygger det här på en indexstrategi. Om bolaget är en del av index så kommer vi att fortsätta äga det”, säger Florén om innehavet.

Före olyckan i Fukushima stod Tepcoaktien i cirka 2 100 yen på Tokyobörsen. Vid stängning i onsdags var aktien nere i 800 yen.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin