07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Siba köper in sig i Netonnet

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 juli 2006Publicerad: 24 juli 2006

<pufftextlänk>Familjen Bengtsson, ägare av hemelektronikkedjan Siba, har köpt stora aktieposter i konkurrenten på nätet, Netonnet.</pufftextlänk>

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

En sammanställning av Sis Ägarservice visar att Martin och Fabian Bengtsson köpt nära 111.700 aktier vardera, samtidigt som familjens ägarbolag Waldir köpt 300.000 Netonnet-aktier, skriver di.se.

Köpen ska ha skett någon gång mellan 1 april och sista juni. Netonnets vd Anders Halvarsson, som äger 11 procent av Netonnet, är förvånad över köpen och menar att Netonnets huvudägare inte har några planer på att slå samman bolagen.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS