Realtid

Shanghaibörsen trotsar räntehöjning

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 maj 2007Publicerad: 21 maj 2007

Kurserna på de ledande asiatiska börserna steg under måndagens handel.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Tokyobörsens Nikkei 225-index steg med 0,9 procent till 17.566,9. Exportföretag som Sony och TDK klättrade sedan yenen gått ned till en ny rekordlåg nivå mot euron. Det bredare Topixindex gick upp med 0,9 procent till 1.710,7.

I Kina fortsatte kurserna att stiga mot nya toppnivåer trots att landets centralbank i fredags försökte kyla av ekonomin med en räntehöjning. Shanghaibörsen stängde 0,6 procent högre efter att ha inlett kraftigt nedåt.

I Taipei i Taiwan steg Weighted Index med 1,3 procent och landade på den högsta nivån på sex och ett halvt år. Teknikföretag ledde uppgången. På Seoulbörsen i Sydkorea steg Kospi-index med 1,0 procent med biltillverkaren Hyundai i täten sedan bolaget uppgraderats.

Hongkongbörsens Hang Seng-index hade på morgonen stigit med 0,3 procent. Singapores Straits Times-index hade gått upp med 0,3 procent.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS