Realtid

SEB spår styrränta på 4 procent

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 nov. 2006Publicerad: 21 nov. 2006

Sveriges bruttonationalprodukt, BNP, väntas stiga med 4,5 procent i år. Nästa år ökar BNP med 3,5 procent och året därpå med 2,4 procent, spår SEB i en ny konjunturrapport.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Arbetslösheten landar på 5,4 procent i år, sjunker till 5,2 procent nästa år och till 4,5 procent 2008.

Inflationen, mätt som UND1X, blir 1,2 procent i år, 1,1 procent nästa år och 1,5 procent 2008, spår SEB:s ekonomer.

SEB räknar också med att Riksbanken höjer sin styrränta. I december i år kommer den att ligga på 3,0 procent, ett år senare kommer den att vara 4,0 procent och där kommer den att stanna minst ett år till.

Banken räknar med att kronan kommer att stärkas mot euron och ligga på 9:00 i december i år, 8:90 i december nästa år och 8:80 ett år senare.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS