Realtid

Sämre än väntat för H & M

administrator
administrator
Uppdaterad: 26 sep. 2007Publicerad: 26 sep. 2007

Klädjätten H & M:s försäljning i augusti var lite svagare än väntat och kvartalsvinsten nådde inte upp till aktiemarknadens högt ställda förväntningar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

H & M-aktien föll sedan rapporten presenterats.

Vinst efter finansnetto redovisas till 4,4 miljarder kronor för det brutna räkenskapsårets tredje kvartal, juni-augusti. Det kan jämföras med vinsten på 3,8 miljarder kronor motsvarande period ett år tidigare. Men vinsten nådde inte riktigt upp till förväntningarna, som låg på 4,6 miljarder kronor.

Förklaringen är att försäljningen i augusti blev svagare än väntat och kostnaderna något högre.

Bruttomarginalen, som är ett viktigt lönsamhetsmått ökade dock under kvartalet med 2,0 procentenheter till 61,2 procent. Effektivare inköpsarbete, den fördelaktig dollarkursen och färre realisationer är förklaringen.

– Det här är en klart godkänd rapport. Visserligen ökade kostnaderna lite mer än väntat, men samtidigt steg ju bruttomarginalen rejält säger Rolf Karp, detaljhandelsanalytiker på Öhman Fondkommission, till TT.

– Augustiförsäljningen var lite svagare än väntat, men H & M betonar ju samtidigt att försäljningen hittills i september varit mycket stark, vilket tyder på att septemberförsäljningen blir en kanonmånad för H & M.

Planerna på att öppna 170 nya butiker i år ska förverkligas. Men lanseringen av H & M Home flyttas fram ett år, till hösten 2008.

Förseningen beror på att företaget behöver mer tid på sig att utveckla konceptet.

ANNONS

H & M-aktien föll med 0,4 procent efter det att handeln öppnat på Stockholmsbörsen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS