Ryssland hotar med våld om Nato trotsar FN i Kosovo.
Ryssland hotar med våld

Mest läst i kategorin
EU lägger samtalen om ett samarbetsavtal med Serbien på is efter förstörelsen av USA:s ambassad i Belgrad. Samtidigt hotar Ryssland med våld om Nato trotsar FN i Kosovo.
Stormningen och branden i torsdags kväll har orsakat stark irritation i USA och Washington har framfört en kraftig officiell protest. Även EU — liksom USA i princip positivt till Kosovos självständighetsförklaring — har protesterat. Unionens utrikesansvarige Javier Solana uppmanade på fredagen Serbien att skydda ambassaderna.
– Det är landets skyldighet. Nu måste saker och ting lugna ner sig innan vi kan återskapa det klimat som skulle tillåta en fortsättning med SAA, sade han med syftning på Stabiliserings- och associationsavtalet, den uppgörelse om förbindelserna mellan Serbien och EU som förhandlats fram som en sorts inledning av Serbiens väg till EU-medlemskap.
Angreppet på ambassaden skedde samtidigt som 200.000 demonstranter var samlade i centrala Belgrad. Statlig tv växlade mellan bilder på kravallerna och bilder från en mässa i en katedral.
Om Nato eller EU trotsar FN i fråga om Kosovo kan Ryssland komma att tillgripa våld, sade Moskvas sändebud i Nato, Dmitrij Rogozin, på fredagen.
– Om EU kommer fram till ett gemensamt ställningstagande, eller om Nato kränker sitt mandat i Kosovo så kommer dessa organisationer att ligga i konflikt med FN, sade Rogozin i Bryssel.
– Också vi måste tillgripa rent våld för att bli respekterade, med andra ord vapenmakt.
En människa har hittats bränd till döds inne i den amerikanska ambassadbyggnaden. Det var en av demonstranterna, meddelar en talesman för ambassaden. I Washington sade en UD-talesman att ingen amerikan har kommit till skada.
I övrigt skadades 97 personer, bland dem 34 poliser.
Serbiens president Boris Tadic vädjade om ett slut på våldet.
– Jag vill uppmana alla som bidrar till oroligheterna att dra sig tillbaka. De skadar bara försvaret av vår integritet och försvaret av Kosovo, sade han.
Några hundra demonstranter, de flesta unga män, angrep ambassaden i protest mot USA:s stöd till Kosovos självständighetsförklaring.
Längs samma gata stacks en vaktkur i brand utanför Tysklands ambassad. Även Kanadas, Bosniens, Kroatiens och Turkiets ambassader attackerades.
Angriparna fortsatte till andra delar av staden, tände eld på en McDonalds-restaurang och en Levi’s-butik. De använde sig av trafikskyltar och välta träd i slagsmålen med polisen. Många greps.
FN:s säkerhetsråd fördömer strängt ”mobbangreppet” på USA:s och andra ambassader i Belgrad, hette det i ett uttalande från rådets 15 medlemmar natten till fredagen.