Realtid

Ryssland får höjda kreditbetyg

administrator
administrator
Uppdaterad: 19 dec. 2005Publicerad: 19 dec. 2005

<pufftextlänk>Kreditvärderingsinstitutet Standard & Poor's skrev i förra veckan upp Rysslands kreditbetyg från BBB- till BBB.</pufftextlänk> Orsaken rapporteras vara den kraftiga ökningen av oljeintäkterna som gett landet möjlighet att betala av stora skulder.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Uppgraderingen innebär att Ryssland ligger två snäpp över skräpstatus. Kreditbetyget avser långfristiga lån. Även de korta lånen uppgraderades från A-3 till A-2.

Nyheten mottogs med viss förvåning på marknaden eftersom S&P tidigare markerat att en uppgradering inte var aktuell.

– Bara för en månad sedan sa de att vi inte skulle förvänta oss en uppgradering eftersom osäkerheterna var allt för stora. Jag tror att S&P har kommit ikapp utvecklingen på marknaden nu, säger en analytiker från Bear Stearns till den ryska nyhetsportalen Mosnews.

Enligt S&P har Rysslands finansiella status förbättrats långt över förväntningarna för 2005 och den framtida utvecklingen beskrivs som stabil. Baksidan av de goda finanserna är att inflationen tagit fart.

Ytterligare en osäkerhetsfaktor är det politiska klimatet inför nästa presidentval, skriver Mosnews.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS