Nio av tio inkomstgrupper skulle tjäna på en rödgrön politik, hävdar de fyra företrädarna för de rödgröna på DN Debatt.
Riktlinjer för rödgrön regering

administrator
Uppdaterad: 08 juli 2010Publicerad: 08 juli 2010
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
”Den rikaste tiondelen, den som har gynnats allra mest under de gångna fyra åren, får bidra mer. Där går en stor skiljelinje i årets val”, skriver de.
I artikeln slår de fast nya riktlinjer för sitt regeringsalternativ, med syfte att överbrygga klyftorna i samhället. Detta ska ske genom att ”pensionärsskatten” avskaffas liksom inkomstskillnaderna mellan kvinnor och män. Jobben ska bli fler och ungdomsarbetslösheten bekämpas.
”Vår rödgröna politik ska inte öka klyftorna mellan rik och fattig — utan bidra till att Sverige utvecklas till ett jämlikt och solidariskt välfärdsland”, skriver de.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet
Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS





