10 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Rickard Gustafson lämnar SAS

Rickard Gustafson går från SAS till SKF.
Rickard Gustafson. Foto: SKF
Camilla Jonsson
Uppdaterad: 11 jan. 2021Publicerad: 11 jan. 2021

SAS vd och koncernchef Rickard Gustafson lämnar SAS efter tio år. Han lämnar företaget senast den 1 juli. Ny arbetsgivare blir SKF.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026
Börs & finans

Utdelningsrekord på börsen – här är de som delar ut mest

10 feb. 2026

– Jag är både besviken och ledsen över att Rickard väljer att gå vidare från sin viktiga roll i SAS. Samtidigt vill jag tacka Rickard för hans fantastiska jobb under de tio år han verkat som vd och koncernchef. Under Rickards ledning har SAS gjort en anmärkningsvärd vändning, från förlust till flera år av lönsamt resultat. Nyligen har han med säkra händer lett företaget genom den första delen av den tuffaste krisen i företagets 75-åriga historia, pandemin, säger ordförande Carsten Dilling i skriftlig kommentssr.

– Efter tio intensiva och stimulerande år i SAS är det under första halvåret 2021 dags att lämna stafettpinnen vidare, i och med att jag har erbjudits en tjänst i en av Sveriges ledande industrikoncerner. SAS har en stark ställning på den skandinaviska marknaden och är väl positionerat för att leda utvecklingen mot ett mer hållbart flygresande så snart pandemin har bekämpats. Jag vill uttrycka mitt varma tack till alla uppskattade kollegor, kunder och andra intressenter i SAS för deras engagemang, lojalitet och stöd som alltid uppvisas, både i med- och motgång. SAS är ett fantastiskt företag med ett unikt medarbetarengagemang vilket har säkerställt att SAS fortsätter att vara en viktig och integrerad del av den skandinaviska infrastrukturen, säger Rickard Gustafson.

Styrelsen har omedelbart påbörjat processen att utse en ny vd och koncernchef för SAS.

Rickard Gustafson nya jobb blir som vd och koncernchef för SKF.  Rickard Gustafson efterträder då Alrik Danielson.

Innan Rickard Gustafson kom till SAS för tio år sedan var han vd för försäkringsbolaget Codan / Trygg Hansa och han har haft flera befattningar inom General Electric. Han har en civilingenjörsexamen från Linköpings universitet.

– Efter en grundlig och robust sökprocess är vi mycket nöjda att kunna välkomna Rickard Gustafson till SKF. Rickard Gustafsons starka och moderna ledarskap, breda internationella erfarenhet och energi gör honom till rätt person att leda det fortsatta genomförandet av SKFs strategi och ta SKF till nästa nivå av lönsam tillväxt och utveckling, säger 

AB SKFs styrelse har utsett Rickard Gustafson till ny vd och koncernchef. Rickard Gustafson kommer att efterträda Alrik Danielson under första halvåret 2021.

Innan Rickard Gustafson kom till SAS för tio år sedan var han VD för försäkringsbolaget Codan / Trygg Hansa och han har haft flera befattningar inom General Electric. Han har en civilingenjörsexamen från Linköpings universitet.

ANNONS

– Efter en grundlig och robust sökprocess är vi mycket nöjda att kunna välkomna Rickard Gustafson till SKF. Rickard Gustafsons starka och moderna ledarskap, breda internationella erfarenhet och energi gör honom till rätt person att leda det fortsatta genomförandet av SKFs strategi och ta SKF till nästa nivå av lönsam tillväxt och utveckling, säger Hans Stråberg, styrelseordförande i AB SKF, i en presskommentar.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS