29 sep.
2026

Realtid

Reklaminvesteringarna fortsätter öka

Realtid.se

Totalt investerades 1,1 miljarder kronor i reklam under april månad.

Under årets första fyra månader har medieinvesteringarna ökat med 7 procent jämfört med samma period föregående år. Det skriver Sveriges Mediebyråer i ett pressmeddelande.

Anmäl dig till Teknik, Media och Telekom-nyhetsbrevet som kommer ut på tisdagar.

Särskilt stor har ökningen varit inom tv. Där har investeringarna ökat med 32 procent jämfört med samma månad i fjol. I kvällspress och radio har det ökat med 27 procent.

De kategorier som visar starkast resultat i år är sökordsmarknadsföring, internet och kvällspress med ackumulerade ökningar på över 20 procent för hela perioden januari-april 2010, skriver Sveriges Mediebyråer.

– Återhämtningen är fortsatt stabil. När vi kommit så här långt in på året är det också tydligt att det är ”riktiga” medieinvesteringar som kommer från ökad försäljning och inte sparpengar från att annonsörerna drog i handbromsen under 2009, säger Staffan Slörner, vd för Sveriges Mediebyråer.

Sämre går det för DR/Annonsblad, övrigt, populärpress och storstadspress som fortsätter att minska i april.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Vindelns nya klädkod: Tröjor med tryck får nobben

29 sep. 2026
usa
Börs & finans

Amerikaner blir allt mer pessimistiska – fler har en dålig privatekonomi

29 sep. 2026
Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026