"Med nedgången på börsen är vi inte så ivriga som vi kanske var", säger Fredrik Reinfeldt till Bloomberg.
Regeringen stoppar planer på statliga utförsäljningar

Planerna på att sälja statliga tillgångar läggs på hyllan på obestämd framtid då nedgångarna på börsen utgör en alltför stor risk för avyttringar.
– Med nedgången på börsen är vi inte så ivriga som vi kanske var. Jag skulle kunna ta upp det här igen 2014 med väljarna, säger statsminister Fredrik Reinfeldt i en intervju med Bloomberg News uppger Nyhetsbyrån Direkt.
Staten har tidigare aviserat att man är redo att fortsätta minska sitt innehav i Nordea under mandatperioden för att kunna minska statsskulden. Men nu vänder Reinfeldt i frågan och menar att det inte är hans främsta prioritet nu då han ”redan har sänkt skuldnivån”.
Regeringen har även försökt att sälja sina innehav i Teliasonera, SBAB Bank och Vattenfall men har stoppats av oppositionen som däremot inte lyckades stoppa försäljningen av Posten Norden AB.
– Jag accepterar bara det faktum att riksdagen har dragit tillbaka en del av de företag vi hade på vår lista, säger Fredrik Reinfeldt enligt Nyhetsbyrån Direkt som citerar Bloomberg News.




