05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

RBS säljer fondverksamhet i Luxemburg

Realtid.se
Uppdaterad: 14 apr. 2015Publicerad: 14 apr. 2015

Nedskärningarna fortsätter för den brittiska banken.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Royal Bank of Scotland vill sälja sin fondförvaltningsverksamhet i Luxembourg och har anlitat PwC som rådgivare för att hitta ett antal intresserade köpare, meddelar banken.

Den planerade avyttringen är ännu ett led i RBS fortsatta nedskärningsprocess och framtida fokus på den brittiska konsumentmarknaden.

Luxemburgverksamheten ser över totalt 20 miljarder pund i kapital.

En av de största kunderna är Industrial and Commercial Bank of China.

Den statsägda brittiska banken har redovisat årsföluster sju år på raken och inledde därefter sin nedskalningsfas. Upp till 14.000 jobb ska försvinna inom investment banking och banken ska lämna 25 av 38 länder den är verksam i.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS