30 sep.
2026

Realtid

Råoljepriset nära årshögsta

administrator

administrator

Råoljepriset drog i väg upp till drygt 82 dollar per fat i dag, den högsta kursen på åtta veckor och nära årshögsta.

En svagare dollar och tecken på en ekonomisk återhämtning i USA låg bakom utvecklingen.

Årets högsta notering hittills för amerikansk råolja på 83:95 dollar per fat uppnåddes den 11 januari.

Ett ihållande högre råoljepris kan driva upp priserna även för oljeprodukter som bensin, diesel och villaolja i Sverige. Men de svenska priserna påverkas även av valutakurser, skatter och annat.

Dollarförsvagningen hängde bland annat samman med att Frankrikes president Nicolas Sarkozy i helgen uttalat sig väldigt tydligt om att det fanns beredskap i eurozonen att bistå Grekland i hanteringen av det utsatta eurolandets budgetkris.

Samtidigt överraskades många positivt av arbetslöshetssiffror för februari från USA i fredags, som återspeglade en oväntat positiv utveckling.

Världens ledande oljenationer i oljekartellen Opec väntas på nästa möte om produktionskvoter, som äger rum den 17 mars, besluta att ligga kvar på samma nivå som tidigare. Ledande företrädare för kartellen har uppgett att man har som mål att hålla råoljepriset på 70—80 dollar per fat.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Vindelns nya klädkod: Tröjor med tryck får nobben

29 sep. 2026
usa
Börs & finans

Amerikaner blir allt mer pessimistiska – fler har en dålig privatekonomi

29 sep. 2026
Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026