Riksdagen har nu fått regeringens proposition om ny diskrimineringslag.
Proposition om ny diskrimineringslag

Mest läst i kategorin
Den nya lagen ska ersätta jämställdhetslagen och sex andra diskrimineringslagar. En ny myndighet, Diskrimineringsombudsmannen, ska se till att lagen följs, enligt ett pressmeddelande från regeringen.
De i dag fem diskrimineringsgrunderna — kön, etnisk tillhörighet, religion, funktionshinder och sexuell läggning — blir sju när könsidentitet och ålder läggs till.
Det nuvarande skadeståndet för kränkning ersätts av en diskrimineringsersättning. Förbudet mot diskriminering gäller i princip alla samhällsområden och för samtliga diskrimineringsgrunder utom ålder. Förbudet mot diskriminering på grund av ålder begränsas till utbildningsverksamhet och till arbetslivet i vid mening.
EU varnade i somras Sverige för att EU:s domstol blir nästa steg om inte lagarna mot diskriminering skärps och ersättningsnivåerna höjs.