25 okt.
2026

Realtid

Priveq Investment ny storägare i snabbväxande mediebolag

admin

admin

Priveq Investment är ny majoritetsägare i språk- och medieteknikbolaget Plint med bland annat Netflix som storkund.

Genom en ny affär tar Privech över 55 procent av Plint. Resterande andel ägs av grundaren Per Nauclér samt delägarna Örjan Serner (vd) och Johan Gladh (studiochef). Medgrundaren Mikael Fröling lämnar successivt över sina uppgifter i bolaget.

I ett pressmeddelande berättar Örjan Serner att Plint inledde sökandet efter en ny ägarpartner förra året och att det har funnits ett 30-tal intressenter. 

– Vi kände tidigt att värderingar och personkemi fungerade bra mellan oss och teamet från Priveq och då gick vi all-in, säger han i en kommentar.

Investerare i Priveqs fonder är framför allt stora pensionsförvaltare i Europa. Exempel är Skandia Liv, Fjärde AP-fonden, Kommunal Landspensjonskasse (KLP) och Europeiska Investeringsfonden (EIF).

Plint har verksamhet i Göteborg, Borås och sedan 2019 i Los Angeles. På fem år har bolagets omsättning vuxit från 11 miljoner kronor till hela 236 miljoner kronor.

Bland Plints kunder finns jättar som Netflix, Amazon, Viacom Ikea och H&M.

Företaget hette tidigare Nordisk Undertext och sysselsätter omkring 40 anställda.

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026
hynix
Börs & finans

Chipjättens börsnotering stoppas när AI-oron sprider sig bland investerare

23 okt. 2026