Sveaskog har anlitat polacker som arbetade för halva lönen.
Polsk arbetskraft i Perssons skog

Statligt ägda Sveaskog har anlitat polsk arbetskraft och betalat hälften av den lön som svenska skogsarbetare tjänar. Det uppger Sveriges Radio.
– Det strider mot våra krav som vi ställer på våra entreprenörer, så vi kommer att ta kontakt och kräva in en fullständig redogörelse för hur det kunnat bli så här. De har förbundit sig att följa våra krav skriftligen, och det har de uppenbarligen inte gjort, säger Linda Andersson, informationschef på Sveaskog.
Facket är kritiska och menar att de polska arbetarna har jobbat under slavkontrakt.
Sveaskog har bland annat arbetat med stickprovskontroller för att komma åt tveksamma företag.
Trots det säger Linda Andersson till Sveriges Radio att de ändå inte haft tillräckliga möjligheter till att kontrollera underleverantörer.
Sveaskog, där förre statsministern Göran Persson snart blir styrelseordförande, lovar att skärpa kraven på underentreprenörerna.
Dessutom ska bolaget samarbeta med facket kring utökade kontroller, uppger SVT.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.