Var inblandad i förberedelser om Sverige skulle bli anfallet av Sovjetunionen.
PG krigsplacerad i Nato-land
Mest läst i kategorin
Det avslöjas i en ny bok av SvD-journalisten Mikael Holmström, rapporterar Svenska Dagbladet.
”Den dolda alliansen” berättar om att Gyllenhammar, som gjorde sin värnplikt som sergeant i mitten av 1950-talet och frivilligt deltog i repövningar, blev avförd. Något som dåvarande befälhavaren dock till slut tillstyrkte att så var inte alls fallet.
– Det hela slutade med att Stig Synnergren själv berättade för honom att han inte alls var avförd – utan hade en annan topphemlig uppgift. Gyllenhammar var en av de ytterst få som fick reda på det, säger pensionerade generalmajoren Evert Båge enligt boken.
Båge ska ha varit ansvarig för den hemliga planeringen under 1970-talet och var den som placerade ut Gyllenhammar.
– Gyllenhammar har läst texten om honom. Han sa att det stämde, men ville inte bli intervjuad, säger Mikael Holmström.
Det framgår inte av artikeln i Svenska Dagbladet var PG var placerad.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet








