16 juni
2026

Realtid

Petrochina värt mest i världen

administrator

administrator

Det kinesiska oljebolaget Petrochina fick se sitt börsvärde mer än fördubblas när bolaget introducerades på Shanghaibörsen på måndagen.

Börsintroduktionen är den hittills största i världen i år.

Därmed är Petrochina nu världens största börsnoterade företag med ett börsvärde på omkring 1 biljon dollar. Den tidigare ettan, oljejätten Exxon Mobil, har ett börsvärde på 488 miljarder dollar.

Petrochina stängde på 43:96 yuan på Shanghaibörsen, en uppgång med 163 procent jämfört med introduktionskursen och långt över vad analytikerna hade räknat med. De varnade för att kursstegringen till stor del bygger på spekulation och att aktien kan komma att falla tillbaka.

Måndagens stängningskurs värderar Petrochina till 54 gånger vinsten enligt Reuters prognossammanställning.

Petrochina, som är Kinas största olje- och gasproducent, var tidigare noterat på börserna i Hongkong och New York.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Ny modell: Företag slipper bära risken i domstolstvister

16 juni 2026
Symbol för Litium samt batterier
Makro

USA:s gigantiska litiumfynd kan förändra allt – om brytningen blir av

16 juni 2026