27 mars
2026

Realtid

Persson besöker GM-ledningen

administrator

administrator

Statsminister Göran Persson planerar att resa till Detroit i höst för att bland annat träffa ledningen för General Motors (GM). Persson vill då diskutera bland annat GM-ägda Saabs framtid.

Persson, som besökte Trollhättan på måndagen, är förtjust i Saab och berömde under en pressträff företaget bland annat för dess satsning på miljöbilar.

I början av nästa år väntas GM ge besked om var koncernens nya kompaktbilar ska tillverkas och Saab Automobile ser gärna att tillverkningen hamnar i Trollhättan. Man hoppas inte bara på att få tillverka nya Astra utan också en ny, liten Saab.

Även om GM-beskedet kan väntas i början av 2007, så kan en eventuell tillverkning inte starta förrän efter ytterligare något år.

TT

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin