08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

PA Resources letar vd

Realtid.se
Uppdaterad: 15 maj 2013Publicerad: 15 maj 2013

Bo Askvik lämnar posten som verkställande direktör.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Styrelsen i PA Resources har beslutat att med omedelbar verkan utse styrelseledamoten Philippe R Probst till VD i bolaget, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Bo Askvik lämnar därmed posten som verkställande direktör men står till bolagets förfogande under ett antal månader.

Philippe R Probst kommer att vara VD under en övergångsperiod och styrelsen ska snarast hitta permanent VD.

PA Resources har under lång tid har befunnit sig i ett utsatt finansiellt läge. Under våren har ägarbilden förändrats och bolaget fick på årsstämman den 14 maj en nästan helt ny styrelse.

Philippe R Probst som utsetts till VD har erfarenhet från oljeindustrin med ett förflutet bland annat som utvecklings- och produktionschef inom Shellkoncernen samt i det schweiziska oljebolaget Addax.

Han arbetar idag som rådgivare till företag med verksamhet i främst Afrika och Mellanöstern.

Tomas Hedström är ny CFO i bolaget och tillträdde sin tjänst den 2 maj 2013.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS