05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Opecländerna överens om rekordminskning

Camilla Jonsson
Uppdaterad: 13 apr. 2020Publicerad: 13 apr. 2020

Opecländerna, och övriga oljeproducerande länder, enades på påskdagen om en rekordminskning av den globala oljeproduktionen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Länderna ska strypa produktionen med 10 procent. Syftet är att driva upp oljepriset. Det rapporterar Sveriges Radio.

Aldrig tidigare har man strypt oljeproduktionen lika dramatiskt. Under maj och juni kommer produktionen att kapas med nära tio miljoner fat om dagen i ett försök att få upp priset på olja, ett pris som sjunkit sen årsskiftet. Det har det gjort både på grund av coronaepidemin och ett priskrig mellan Ryssland och Saudiarabien.

Nedskärningen med 9,7 miljoner fat om dagen gäller i maj och juni, och enligt tidigare rapporter kommer Opec+ därefter fortsatt att ha en begränsad produktion som trappas ner eftersom.

Överenskommelsen mellan sammanlagt 23 oljeproducerande länder välkomnades av nyckelspelare som USA:s president Donald Trump, ryske presidenten Vladimir Putin och Saudiarabiens kronprins Muhamed Bin Salman.

Det historiska avtalet innebär att priskriget på olja är över, noterar Bloomberg.

Oljepriserna steg något på måndagsmorgonen, efter en natt med volatil handel.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS