24 apr.
2026

Realtid

Oljepriset faller tillbaka

administrator

administrator

Råoljepriset fortsatte att falla på tisdagen till följd av att placerare tar hem vinster.

Oron på den amerikanska kreditmarknaden och tecken på en avmattning i av den amerikanska ekonomin påverkar också oljemarknaden.

Terminspriset på amerikansk råolja hade vid lunchtid fallit med 15 cent till drygt 72 dollar per fat. På måndagen föll priset som mest med 4,5 procent till den lägsta nivån sedan början av juli.

Priset har fallit med nära 10 procent jämfört med rekordnivån på 78:77 dollar per fat för en vecka sedan.

Det finns en oro dels för stigande kreditkostnader och dels för att den amerikanska ekonomin mattas av, vilket skulle kunna leda till en minskad efterfrågan på olja i USA. Det har fått placerare att kliva ur marknaden efter oljeprisrallyt under juli, sade analytiker till nyhetsbyrån Reuters.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Räntan större än försvarsbudgeten – kan stormakten falla?

23 apr. 2026