<pufftextlänk>Saudiarabiens kung Abdullah anser att de höga oljepriserna inte är befogade. </pufftextlänk>Marknaderna i världen är väl försörjda med olja, sade kungen i en intervju för den saudiska tidningen Asharq al-Awsat.
Oljepriserna "orimligt höga"


Mest läst i kategorin

Saudiarabien, världens största oljeexportör, eftersträvar inte prishöjningar.
– Kungarikets oljepolitik baseras på måttliga priser. Trots fördelarna som högre oljepriser ger oss manar vi till måttfullhet, säger kungen.
Oljeproduktionen är riklig så jag är förbryllad över fluktuationerna på marknaden och de orimligt höga oljepriserna.
Oljepriset steg i fredags då ett tropiskt oväder tornade upp sig i Karibien, farligt nära Mexikanska buktens oljeriggar, som ännu inte har nått full och jämn kapacitet efter förra årets orkaner.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






