16 apr.
2026

Realtid

Oliver Stone gör film om Bush

administrator

administrator

Oliver Stone ska nu avverka sin tredje amerikanske president.

Efter filmerna om John F Kennedy (”JFK”) och Richard Nixon (”Nixon”) vänder nu Oliver Stone blicken mot den sittande presidenten George W Bush.

Den politiskt stridbare regissören har tidigare vid ett flertal tillfällen attackerat Bush-administrationen, främst för invasionen av Irak. Men Oliver Stone lovar att göra ett ”rättvist och sant porträtt” av George W Bush, skriver Variety.

Filmen ska fokusera på de vilda ungdomsåren, relationen med fadern, den förre presidenten George Bush och den kristna övertygelsen.

Josh Brolin har fått huvudrollen som George W Bush och om finansieringen ordnas kan filminspelningen sätta igång i april. Den färdiga filmen kan därmed ha premiär lagom till presidentvalet i november eller då den nya presidenten tillträder om knappt ett år.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Bank stänger kunders konton – men misstänkta transaktioner passerar

16 apr. 2026