08 apr.
2026

Realtid

Öhman inleder ny fondoffensiv

administrator

administrator

Familjen Dinkelspiels fondbolag Öhman Fonder har dubblat sitt förvaltade kundkapital till 12 miljarder kronor de senaste två åren, och nu är siktet inställt på 20 miljarder kronor.

Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.

Det framgår av ett pressmeddelande som skickades ut under tisdagen från Öhman.

Som ett led i strategin lägger nu Öhman all sin fond- och kapitalförvaltningsverksamhet i det separata bolaget Öhman Fonder.

Och det är ”nya” sammanslagna Öhman Fonder som nu får ett förvaltat kapital på totalt 12 miljarder kronor som dubblats de senaste två åren (alltså rensat för själva sammanslagningen i sig).

– Tack vare framgångsrik förvaltning och stark kundtillströmning har Öhman Fonder fördubblat det förvaltade kapitalet på två år. Nu renodlas verksamheten ytterligare och vi siktar mot 20 miljarder kronor i förvaltat kapital, säger Tom Dinkelspiel som är koncernchef för Öhmangruppen.

Öhman Fonder får nu de tre verksamhetsområdena ränte- och kreditförvaltning, aktieindexförvaltning och allokeringstjänster.

Öhmankunder med befintliga kapitalförvaltningsavtal kommer att – med kundernas samtycke – överföras till Öhman Fonder.

Johan Malm utses till ny vd för Öhman Fonder. Han har jobbat inom Öhman sedan 2007. Tidigare vd:n Henrik Tell kvarstår som förvaltare.

Realtid.se har sökt Malm.

På fondanalysföretaget Morningstars hemsida hamnar Öhmans Sverigefond mycket bra till i år.

Av totalt 107 fonder med inriktning på svenska aktier, hamnar Öhmans Sverigefond på en sjätteplats om man rangordnar vilken fond som har gått bäst i år.

De fem fonder som är bättre är det bara en (Enter Sverige Pro) som är en ”vanlig” aktiefond.

Jämför man utvecklingen de senaste fem åren hamnar Öhman-fonden på en 15:e-plats av de 107 fonderna. Då ligger Enter Sverige Pro etta.

Senare under tisdagen hörde Tom Dinkelspiel av sig till Realtid.se och preciserade tisdagens uppgifter .

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

AP-fondernas gröna miljardsmäll – nu blöder ännu ett bolag pengar

08 apr. 2026
Guld
Börs & finans

"Synligt fritt guld" – fyndet är 8 gånger större än svensk guldreserv

08 apr. 2026