Realtid

Ohly avgår som partiledare

Realtid.se
Uppdaterad: 09 aug. 2011Publicerad: 09 aug. 2011

Meddelade i dag att han inte kandiderar som partiledare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Partiet har försökt vända på alla stenar efter det misslyckade valet 2010, sade vänsterpartiets Lars Ohly vid en pressträff i riksdagen.

Sedan valet har partiet inte heller gått bra i opinionen.

Med tre bra kandidater till partiledarposten menar Lars Ohly att det känns lättare att lämna beskedet till valberedningen att han inte kandiderar som partiledare vid vänsterpartiets kongress 2012.

– Vi kommer att ha en mycket demokratisk process i valet av ny partiledare, sade Ohly samtidigt som han uttryckte en stolthet över att beslutet inte ska fattas i slutna rum.

Den nya partiledaren ska väljas vid Vänsterpartiets kongress den 5-8 januari nästa år.

De tre som uttryckt att de vill kandidera är riksdagsledamoten och före detta EU-parlamentarikern Jonas Sjöstedt, den ekonomisk-politiska taleskvinnan Ulla Andersson och partiets utrikespolitiske talesperson Hans Linde.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS