01 maj
2026

Realtid

Artikel-6255c210c7282

administrator

administrator

Vi balanserar mellan olika problem och hot

I en inspelad intervju presenterar Ratos-chefen Arne Karlsson dagens kvartalsrapport i ett videoklipp på den egna sajten.

I klippet säger en intervjuare att Arne Karlsson tidigare sagt att 2011 blir ett ”make-or-break-år” för Ratos, med många och stora omvärldsfrågor som måste lösas.

– Står du fast vid att svaret kommer att bli ”make”? frågar intervjuaren.

– Ja, det är fortfarande vårt huvudscenario, svarar Karlsson.

– Vi har ju försökt använda en liknelse för att beskriva situationen som vi ser den, det vill säga att vi går på den bergskam som leder från det ena hållet upp till Kebnekaises sydtopp – som är väldigt smal, isig, snöig – det vill säga farlig helt enkelt att gå på, men där det är en fullkomligt makalös utsikt.

– Vi går på den där kammen där uppe just nu och balanserar mellan olika problem och hot, och så länge vi går där uppe så är det ganska trevligt helt enkelt. Det är en behaglig tur, men det är inte många steg åt sidan så riskerar vi att ramla ner, för på båda sidorna så är det fruktansvärt brant.

– Och det tycker jag beskriver världen. Därför ska man inte vara för säker, vilket vi noga understrukit.

Karlsson räknar i klippet upp vad han ser som de största hoten mot att fortsätta kunna balansera sig fram.

Det handlar om euro-problemen, oljepriset och USA-konjunkturen.

Frågan är enligt Karlsson om euro-problemen kommer att lösa sig eller inte, om oljeprisuppgången kommer att fortsätta och blir bestående, och om tecknena på en försvagad USA-konjunktur kommer att försvinna.

– Vi har hela tiden sagt att USA måste komma in i en självförstärkande ekonomisk uppgång, så för USA:s del måste de negativa tecknena försvinna som har med oljeprisuppgång, bostadsmarknadsutveckling och annat att göra.

Mot denna bakgrund förespråkar Karlsson för Ratos del en ”realtidsbevakning” där utvecklingen följs, en beredskap att ändra syn om verkligheten kräver det, och ”kraschplaner” för Ratos bolag om det skulle visa sig gå riktigt illa.

– Det är fortfarande nödvändiga ingredienser. Man ska ha respekt för det.

– Men med allt detta sagt tycker vi fortfarande att vi är på väg mot en lösning. Det är en skumpig färd men vi tror att det kommer att lösa sig, och därmed att vi fortsätter vandra på kammen där mot Kebnekaise.

Ratos resultatrapport offentliggjordes under torsdagsmorgonen. Enligt rapporten uppgick investmentbolagets resultat före skatt till 699 miljoner kronor för första kvartalet 2011, jämfört med 247 miljoner för första kvartalet 2010.

Vid 13-tiden hade Ratos-aktien fallit med 0,5 procent jämfört med slutkursen dagen innan. Börsen som helhet var samtidigt ner med ungefär lika mycket.

Vid nuvarande börskurs kring 124 kronor är hela Ratos värt över 40 miljarder kronor på börsen enligt Bloomberg.

Största aktieägare är familjen Söderberg som inklusive stiftelser har en ägarandel på 35 procent i Ratos.

Familjens ägarandel är alltså i dagsläget värd 14 miljarder kronor.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Gunnar Wijkmark
Bank & Fintech

Ny rapport: Banker behöver mer personal – inte mindre

30 apr. 2026