30 sep.
2026

Realtid

Ny konflikt hotar SAS

administrator

administrator

Förhandlingarna mellan fackförbundet Transport och SAS är inne i sitt slutskede, men det är fortfarande långt kvar till ett avtal.

Nu växer hotet om en ny konflikt för det redan strejkdrabbade flygbolaget.

– Vi kommer väl ha ännu ett par sittningar med förhandlingar. Men som jag upplever det står vi fortfarande ganska långt ifrån varandra och om vi inte enas så kan jag inte utesluta konfliktåtgärder, säger Transportarbetareförbundets ordförande Per Winberg till TT.

När han på lördagen talade inför förbundets kongress i Stockholm förberedde han sina medlemmar på en tuff avtalsrörelse och manade till kamp. En av tvistefrågorna gäller tarifflönerna som, enligt facket, inte är marknadsmässiga. Winberg anser att Transport länge har haft förståelse för SAS dåliga ekonomi och att det nu är dags att få ordentligt betalt.

– Nu är det payback-time, säger han.

SAS sitter vid förhandlingsbordet med vårens strejk bland kabinpersonalen i färskt minne och vill till varje pris undvika en upprepning. Strejken, som ledde till över 1.200 inställda flygningar, kostade bolaget mellan 80- 100 miljoner kronor och ett förtroenderas bland kunderna.

Det är inte bara transportarbetarna som sätter press på SAS. I förra veckan inleddes förhandlingarna med pilotfacket som också vill ha högre löner.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Vindelns nya klädkod: Tröjor med tryck får nobben

29 sep. 2026
usa
Börs & finans

Amerikaner blir allt mer pessimistiska – fler har en dålig privatekonomi

29 sep. 2026
Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026