08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ny i Catenas styrelse

administrator
administrator
Uppdaterad: 26 mars 2013Publicerad: 26 mars 2013

Katarina Wallin föreslås som ny ledamot.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Valberedningen i fastighetsbolaget Catena föreslås civilingenjören Katarina Wallin som ny styrelseledamot eftersom Jan Johansson har undanbett sig omval.

Fastighetskonsulten Katarina Wallin är partner i Evidensgruppen som hon var med och grundade 2007. Hon har tidigare varit delägare och avdelningschef inom Temaplan och Tyréns Temaplan.

I Catenas kallelse till årsstämma står bland annat att förslaget motiveras av att det under förra året skedde stora förändringar i ägandet i bolaget. Valberedningen har haft som ambition att uppnå en kontinuitet i styrelsearbetet och ta in en högre andel oberoende ledamöter.

Bland annat sålde Erik Selin hela sitt ägande i Catena till Fabege i november 2012. I samband med det lämnade han även sin stol i styrelsen och ersattes av Bo Forsén.

Valberedningen föreslår omval av ordföranden Henry Klotz och ledamötena Christer Sandberg, Bo Forsén och Lennart Schönning.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS