29 sep.
2026

Realtid

Ny cio på Erik Penser

Realtid.se

Daniel Ljungström från Swedbank får ansvar för ny fristående enhet.

Erik Penser Bankaktiebolag anställer Daniel Ljungström som chief investment officer. För närvarande har han samma roll på Swedbanks Private Banking-avdelning.

I samband med rekryteringen skapar Erik Penser en ny enhet under namnet Investment Strategy (IS) som Ljungström ansvarar för. Där ska kapitalförvaltningen, analysavdelningen och makroanalysen samlas, enligt vd Johan Mörner.

– Med IS samordnar vi bankens kompetens inom analys och förvaltning. Därmed blir vårt erbjudande tydligare och vår organisation mer effektiv. Med IS tar vi ett stort steg framåt i vår satsning på en modern och oberoende kapitalförvaltning, säger Mörner.

Bankens nya rekrytering har även förflutet som cio på Carnegie. Mörner, som blev vd för Erik Penser i mars, har arbetat som chef för Private Banking inom både Carnegie och Swedbank.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Vindelns nya klädkod: Tröjor med tryck får nobben

29 sep. 2026
usa
Börs & finans

Amerikaner blir allt mer pessimistiska – fler har en dålig privatekonomi

29 sep. 2026
Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026