13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Norden ett safe haven"

administrator
administrator
Uppdaterad: 25 jan. 2011Publicerad: 25 jan. 2011

Enligt Merrill Lynch har investerare börjat titta mot Sverige, Finland, Norge och Danmark när de flyr perifiera länder.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Xis historiska utrensning öppnar dörren för CIA:s spionoffensiv i Kina

13 feb. 2026
Kronan
Börs & finans

Kronan får ny roll när stora valutor förlorar mark

13 feb. 2026
Makro

Chokladkrisen: Sänkt pris för odlarna efter historiskt prisras

13 feb. 2026
Börs & finans

Storföretagens fall: 108 procent fler förlorar jobbet

13 feb. 2026
Börs & finans

Försäljningsvåg av guld – därför säljer investerarna

13 feb. 2026

Investerare dumpar statspapper utfärdade av Europas mest skuldsatta länder. Istället vänder de blickarna mot Norden, förklarar Bill O´Neill, investeringschef för EMEA-området på Merrill Lynch, till Bloomberg.

Klicka här för att börja prenumerera på Realtid.se:s veckovisa nyhetsbrev Makro

”Vid någon tidpunkt kan Grekland eller Irland bli intressanta för investerare. Just nu är det dock omöjligt att pengar faktiskt skulle leta sig till dessa marknader”, säger han.

Sverige, Finland, Norge och Danmark kan erbjuda skydd och uppvisar handelsöverskott i kombination med låga budgetunderskott. Till följd av detta väntas de nordiska länderna utvecklas starkare jämfört med länder som tvingas till budgetnedskärningar.

”Pengar flyter mot den nordiska marknaden”, säger Bill O´Neill till Bloomberg.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS