28 juni
2026

Realtid

Nordea gör sig av med 450

Realtid.se

Nedskärningarna drabbbar den finska verksamheten.

Nordea har i princip slutfört förhandlingar om att minska personalstyrkan i Finland. Detta innebär att 450 personer måste söka nytt jobb.

Då förhandlingarna inleddes i augusti räknade man med att dra ned med 500–650 personer. Planen var också att en del av nedskärningarna skulle kunna genom en naturlig avgång.

Förhandlingarna har bland annat lett till att 300 medarbetare går i pension vid slutet av 2011 samt under nästa år. I och med att förhandlingarna är så gott som slutförda inleds även ett samarbete med 200 medarbetare. Samtidigt startar Nordea även en intern arbetsförmedling.

Enkelt förklarat innan detta för att de personer som berörs av nedskärningarna kan få hjälp med söka nytt arbete inom banken. Upplägget innebär också att om man inte hittar något nytt arbete inom fyra månader erbjuder banken avgångsvederlag.

Nordea meddelade i slutet av augusti att 2.000 personer får lämna företaget, varav 500-650 i Danmark, Finland och Sverige samt 200-300 i Norge. Men nu blir det alltså färre som får gå i Finland.

Nordea har drygt 34.000 anställda.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

De omstridda gruvplanerna i området Norra Kärr får grönt ljus av regeringen. Gruvan är viktig för att Sverige och EU ska bli mindre beroende av Kina, enligt energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).
Börs & finans

Grönt ljus för omtvistad gruva: "Sverige och EU är beroende"

27 juni 2026