20 apr.
2026

Realtid

Noonday följer Triton

Realtid.se

För några veckor sedan köpte Peder Pråhls Triton in sig i Niscayah. Nu gör en annan Londonsvensk entré i Securitas-avknoppningen.

Noonday Asset Management flaggar på torsdagen för att man äger 5,1 procent av aktierna, motsvarande 3,6 av rösterna, i säkerhetsföretaget Niscayah.

På Noonday, som förvaltar jättehedgefonden Farallon, häckar Londonsvensken Lars ”Donkey” Bane som har en bakgrund på Enskilda.

Noonday var en av fonderna som gick in i Skandia före budet från Old Mutual.

Flaggningen i Niscayah är den andra på kort tid. För några veckor sedan blev det känt att private equity-firman Triton, med Peder Pråhl i ledningen, köpt på sig 5 procent av aktierna.

Ägarmässigt domineras Niscayah, som är en avknoppning från Securitas, av finansfamiljerna Douglas och Schörling.

I Niscayahs styrelse sitter bland andra Anders Böös som också har andra uppdrag i Douglas-sfären. Enligt tidigare uppgifter var Lars Bane inblandad i finansieringen av Anders Böös och Patrik Enblads misslyckade försök att ta över Carnegie hösten 2008.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Finansministern: Behövs fler europeiska stablecoins

19 apr. 2026
Juridik

Krav på digitala årsredovisningar brådskar – skyddar mot ekobrott

19 apr. 2026