<pufftextlänk>Mobiltelefonjätten Nokia kommer att halvera arbetstyrkan vid sin fabrik i San Diego, USA, på grund av ett beslut att sluta tillverka telefoner med patenterad teknik från Qualcomm, enligt lokala medier.</pufftextlänk>
Nokia skär ner i USA


Mest läst i kategorin

För närvarande arbetar 1.100 personer i anläggningen.
De två it-giganterna har varit i luven på varandra angående licensöverenskommelser som tillåter de två bolagen att använda varandras teknologi, skriver tidningen San Diego Union Tribune.
Nokia har hävdat att Qualcomm överfakturerar för patent, som rör mobilstandarden CDMA, och meddelade i juni att man inte kommer att tillverka mobiltelefoner med denna teknik.
Nokias fabrik i San Diego ska i stället fokusera på GSM-teknik samt nästa generations teknik.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.






