16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nasdaq-OMX till attack mot Burgundy

administrator
administrator
Uppdaterad: 05 aug. 2010Publicerad: 05 aug. 2010

Nya alternativa aktiebörsen Burgundy kommer med missvisande statistik som gör att Stockholmsbörsen ser ut att tappa mer marknadsandelar än i verkligheten. Det menar Nasdaq-OMX som äger Stockholmsbörsen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Svensk bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026
Ola Rosling tillsammans med en graf
Makro

Rosling: "Det finns fyra megarisker man alltid ska vara orolig för"

16 feb. 2026
Affärer

Miljardrush när Europas banker slår ihop sig som aldrig förr

16 feb. 2026

Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.

Realtid.se skrev om Burgundys uppgifter tidigare i veckan (artikel).

De uppgifterna är framtagna i samarbete med Thomson-Reuters och visar att att nästan hälften av handeln med svenska aktier numera sker på nya alternativa aktiebörser såsom Burgundy, vid sidan av Stockholmsbörsen.

I juni skedde 38 procent av den handeln på alternativa börser, och den andelen ökade i juli till 42 procent enligt den statistiken.

”Bara” 58 procent av aktiehandeln skulle i så fall numera ske på Stockholmsbörsen, medan exempelvis alternativa marknadsplatsen Boat uppges ha tagit en andel på 15 procent enligt statistiken.

Och kursdiagrammet för Nasdaq-OMX egen aktie (som handlas på dess egen börs Nasdaq i USA), ser ut som en utförsbacke från toppnivån på nästan 50 dollar i slutet av 2007 till nuvarande nivå kring 20 dollar.

Realtid.se ringer upp Carl Norell som är presskontakt för Nasdaq-OMX i Sverige.

– Hur den här typen av statistik ser ut, beror på hur man mäter, säger han.

ANNONS

– Burgundys uppgifter omfattar även den aktiehandel som inte alls sker på någon börs.

De uppgifterna innebar alltså att Stockholmsbörsen bara skulle ha kvar en marknadsandel på 58 procent.

– Men när vi mäter vår marknadsandel på vårt sätt, så brukar vi snarare ligga närmare 70 procent.

– Då inkluderar vi endast den typen av aktiehandel som är ”orderboks-matchad”, och som alltså sker i en orderbok.

– Så det är en definitionsfråga hur siffrorna ser ut.

Den rapport som Burgundy hänvisar till, omfattar enligt Norell även handel som sker utanför reglerade marknadsplatser (så kallad ”OTC-handel”, Over The Counter).

– Och en stor del av OTC-handeln rapporteras in till Boat.

– Det är gratis att rapportera in den typen av handel dit.

ANNONS

– Men vi tycker att det är mer relevant att bara räkna in den handel som sker på reglerade marknader, och alltså inte inkludera OTC-handeln.

– Då hamnar vår marknadsandel på närmare 70 procent.

– Den informationen finns även i den statistik från Thomson Reuters som Burgundy hänvisar till.

Och hur har trenden för er marknadsandel mätt på det sättet varit?

– Den har legat ganska konstant nu under de senaste månaderna.

– Det ligger kring 70 procent; ibland är det lite lägre, och ibland lite över.

– Men det har stabiliserats.

Är det trots allt inte mest relevant att räkna enligt Burgundys definition om man vill mäta er andel av den totala aktiehandeln?

ANNONS

– Det är som sagt en definitionsfråga.

– Vi tycker att om man ska räkna ut marknadsandelarna av aktiehandeln, så ska man räkna utifrån den handel som sker i en orderbok på reglerade marknadsplatser.

– Och på exempelvis Boat som uppges ha en andel på 15 procent, sker ingen handel.

– Det är uteslutande rapportering av OTC-handel där.

Det räknas väl också som handel?

– Jo, men i så fall har vi på Stockholmsbörsen aldrig haft en marknadsandel på 100 procent innan de alternativa aktiebörserna kom.

– Då hade vi snarare 85 procent innan avregleringen, eftersom det alltid funnits en viss OTC-handel.

Kommentar till att alternativa aktiebörser som Burgundy har startats för att sätta press på de avgifter ni tar ut för dem som handlar på Stockholmsbörsen?

ANNONS

– Vi har sänkt våra avgifter i två omgångar, och dessutom förändrat vår avgiftsmodell för att gynna aktiva medlemmar.

– Så nu är det så att för de som är aktiva med handeln är det i dagsläget ofta lika billigt och ibland ännu billigare att handla hos oss som att handla på någon annan marknad.

Sänkte ni era avgifter just för att exempelvis Burgundy startade i protest?

– Det finns absolut ett samband där.

– Sänkningen har att göra med den ökade konkurrens vi har från alternativa börser.

– Och Burgundy är en av många nya konkurrenter till oss sedan de nya Mifid-reglerna kom 2007, vilket gjorde det möjligt för dem att starta.

– I dagsläget är framför allt den London-baserade alternativa börsen Chi-X en stor konkurrent till oss.

– Den står i dagsläget för cirka 12,5 procent av handeln i svenska aktier.

ANNONS

– Så vår avgiftssänkning är definitivt en effekt och konsekvens av ökad konkurrens.

Ser ni hot mot er överlevnad på grund av utvecklingen?

– Absolut inte.

– Men konkurrens är bra.

– Det tvingar oss att ”vässa” vårt erbjudande.

– Och det har vi gjort genom att sänka våra avgifter och förbättra vår avgiftsmodell.

– Dessutom har vi lanserat vårt nya börssystem Inet tidigare i år.

– Och så har vi introducerat ”central motpartsclearing” vilket gör det billigare att handla för våra internationella medlemmar.

ANNONS

– Så konkurrensen gynnar i slutändan de banker och aktiemäklarfirmor som handlar på börsen, och deras kunder.

– Konkurrens är bra.

– Dessutom eftersom fler konkurrerande börser tillkommer, så blir även totalmarknaden större.

– Så även om vår marknadsandel har sjunkit, har vi fortfarande bra volym och omsättning.

Anser ni att banker och aktiemäklarfirmor bara skulle handla på Stockholmsbörsen om de vore rationella?

– Nja, det finns ett begrepp som heter ”best execution” .

– Det är alltså upp till respektive bank/aktiemäklarfirma att avgöra på vilken börs som deras kunder kan handla till bäst pris.

– I det perspektivet är vi på Stockholmsbörsen en av flera aktiemarknader som konkurrerar med varandra.

ANNONS

– Och ”bästa pris” handlar inte bara om själva avgiften för transaktionen.

– Det finns andra delar i kostnaden.

– Det gäller kostnaden för clearing och settlement, och även hur stor likviditeten är på en marknad.

– Stockholmsbörsen har en hög likviditet.

– Det är väldigt viktigt när man ser på den totala prisbilden.

Vad gäller Nasdaq-OMX utveckling som helhet och varför dess aktiekurs inte verkar ha en så stark utveckling, hänvisar Norell till Nasdaq-OMX huvudkontor i USA.

Med clearing menas den administrativa process som startar med en överenskommelse om att på börsen köpa eller sälja ett värdepapper såsom en aktie eller ett derivatinstrument.

Central motpartsclearing innebär att clearingorganisationen (Nasdaq-OMX) blir central motpart i varje affär, det vill säga clearingorganisationen går in som motpart till både köparen och säljaren.

ANNONS

Det var inte länge sedan som det var ”bilateral clearing” på börsen; det vill säga att banker och aktiemäklarfirmor var tvungna att göra upp med varandra direkt om aktieaffärer som gjordes på börsen (efter att själva affären genomförts på börsen).

Det innebar dels risker för att motparten inte kunde fullfölja en aktieaffär på grund av ekonomiska problem, och dels var utländska aktörer tvungna att anlita en svensk bank som ”custodian” för att fullfölja aktieaffärerna.

Men med central motpartsclearing behövs inte längre en svensk custodianbank för utländska aktörer, och dessutom slipper parterna ta risken att motparten inte kan fullfölja sina åtaganden.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS