Christie´s auktionerar ut nakenbild på Frankrikes första dam. Sarkozy rasar. Se bilden här.
Naken fru Sarkozy till högstbjudande

Mest läst i kategorin
Christie´s i New York ska auktionera ut en rad fotografier ur den kända samlaren Gert Elferings samling. Bland dessa finns en nakenbild på Frankrikes första dam Carla Bruni-Sarkozy.
Presidenten Nicolas Sarkozys fru kan skådas som Gud skapade henne på bilden här intill. Hennes kön täcks försiktigt av hennes händer.
3.000-4.000 dollar är utropspriset för fotografiet, som förväntas gå för uppemot 20.000 dollar.
Bilden är tagen 1993 av den berömde schweiziske fotografen Michel Comte och tryckt som en gelatin-silverprint. Fotot mäter 32,5 gånger 22,5 centimeter och auktioneras ut den 10 april.
En förbannad Carla Bruni-Sarkozy har reagerat starkt på att bilden kommit ut i offentligheten samma dag som hennes statsvisit till Storbritannien. I dag ska presidentparet träffa den brittiska drottningen. I morgon planeras ett möte mellan Nicolas Sarkozy och premiärministern Gordon Brown på Downing Street.
Carla Bruni-Sarkozy kan vidare ses ganska avklädd i aprilnumret av tidningen GQ. Det ser ut som om hennes förflutna, med vågade modellbilder och förhållanden med rockstjärnor som Mick Jagger och Eric Clapton, kommer i kapp henne.