UPPDATERAD Tre av de högsta Myspace-cheferna sticker från Rupert Murdochs sociala nätverk. De ska starta eget.
Myspace-cheferna lämnar skeppet

Mest läst i kategorin
Amit Kapur, chief operating officer på bolaget bakom sociala nätverkssajten MySpace, är ett av tre toppnamn som ska lämna bolaget. De ska lämnar det Rubert Murdoch-ägda News Corp-bolaget för att starta eget.
Uppgifterna framkommer i ett läckt memorandum.
Vikande annonsförsäljning och Facebooks dominans skadar Myspaces framfart.
Här kan du anmäla dig till Realtid.ses nyhetsbrev om TMT-artiklar som skickas ut veckovis.
Det var Amit Kapur som ledde det Beverly Hills-baserade Myspace första intitativ för mobiltelefoner. Han var också drivande i skapandet av MySpace Music.
Kapur kom med i MySpace i uppstartningsfasen för fyra år sedan, då han blev bolagets första anställda affärsutvecklare. Det var i den rollen han ledde initiativ för att bolagets affärer och produkter skulle växa. Bland annat såg han över Myspaces första globaliseringsstrategi och förhandlade partnerskap med stora mobiloperatörer.
Hans team fick igenom dealen med Google 2006. Även Myspaces första kontrakt om licensiering – med Sony BMG – var en produkt av det arbete Kapurs team låg bakom.
I dag ansvarar Kapur för globala affärsoperationer för MySpace.com, MySpace Music och MySpace Mobile. Han ansvarar också för affärsutveckling, strategiska partnerskap och supportoperationer som sträcker sig över dessa olika områden. Han har varit chief operating officer sedan januari i fjol.
Myspace tappar nu Amit Kapur och hans kolleger Jim Benedetto, senior vice president för teknikavdelningen, och Steve Pearman, senior vice president för produktstrategi. Höjdarna kommer dock att stanna kvar ombord skeppet i ett par veckor till för att försäkra en smidig övergång.
Några officiella uttalanden har inte gjorts från Myspace-håll. Efter att den här artikeln publicerats har det kommit ett mejl från Myspace där de kortfattat offentliggör att de tre cheferna lämnar bolaget.
Nyheten om chefernas uttåg kommer bara veckan efter att en annan chief operating officer på News Corp avgått. Peter Chernin ledde det New York-baserade mediabolaget Fox i Los Angeles, inklusive Fox Interactive varav Myspace är en del. Fox Interactive kapar antalet anställda för att komma på rätt köl efter en nedgång i annonsförsäljningen.
Myspace har i dag laddat upp några nya skivor som inte har släppts ännu. Bland dem märks svenska popexporten Loney, Dear
med albumet Dear John men också utländska artister som forna Soundgardensångaren Chris Cornells album Scream och hippa MSTRKRFT med plattan Fist of God.
Källa: TechCrunch, Forbes, Bloomberg.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet







