Realtid

Mobilen ingen cancerrisk

Olle Blomkvist
Uppdaterad: 12 apr. 2005Publicerad: 12 apr. 2005

Forskarna bakom en dansk studie på 1.249 personer kan inte hitta någon koppling mellan användningen av mobiltelefoner och risken att drabbas av hjärntumörer. Resultaten publiceras i kommande nummer av medicintidskriften Neurology.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Av personerna i undersökningen hade 427 drabbats av hjärntumör och resten var friska kontrollpersoner. Forskarna frågade deltagarna hur ofta och länge de brukade tala i mobilen, samt hur länge de hade haft en sådan i sin ägo.

Ett slumpvis urval av svaren kontrollerades sedan mot uppgifter från telefonbolag, och det visade sig att folk kom ihåg exempelvis antalet samtal ganska väl, medan de hade svårare att minnas samtalstiderna. Rimligtvis svarade de båda grupperna fel i samma utsträckning, skriver forskarna, och därmed ska inte resultatet bero på någon sådan systematisk felkälla.

Forskarna fann heller inget samband mellan mobilanvändning och tumörernas placering hos dem som hade insjuknat. Det var alltså inte vanligare med tumörer på vänster sida av huvudet bland dem som uppgav att de brukade ha telefonen tryckt mot vänster öra, och tvärt om.

Den danska studien visar samma sak som de allra flesta vetenskapliga granskningar av de eventuella riskerna med mobilstrålning. Å andra sidan är mobiltelefoner ett relativt nytt fenomen och de möjliga hälsoeffekterna kanske inte har hunnit visa sig än, skriver forskarna, som konstaterar att bara ett fåtal av deras studiepersoner hade använt mobiltelefon regelbundet de senaste tio åren.

(TT) <http://www.tt.se>

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

sju
Spela klippet
Realtid TV

Sju bolag äger en tredjedel av svenskarnas kapital

07 dec. 2025
han
Spela klippet
Realtid TV

Han vill stoppa pajkastningen – med svensk teknik

06 dec. 2025
ANNONS
ANNONS