Anders Borg förnekar att finansdepartementet styr besparingarna inom försvaret. Men vad säger han egentligen till SvD?
Minister med inflytande

Mest läst i kategorin
Segraren i regeringens budgetstrid, Anders Borg, försökte i går ge lugnande besked efter försvarsminister Mikael Odenbergs avgång i onsdags.
I SvD förnekar han Mikael Odenbergs uppgifter om att finansdepartementet skulle styra besparingarna.
– Det har aldrig varit aktuellt, säger han till tidningen.
Men att Anders Borg ska leda arbetet åt vår nye försvarsminister hymlar han inte om. Så här säger Borg i ett oväntat uttalande till SvD:s reporter Mikael Holmström.
– Nu får vi Sten Tolgfors som försvarsminister och jag har suttit med honom i dag och haft mycket bra diskussioner om hur han ska leda det här arbetet. Det kommer säkert att kunna göras med stor framgång.
Var statsminister Fredrik Reinfeldt håller hus i regeringsbyggnaden, framgår inte i artikeln.