07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Mineral Invest klubbade gruvaffär

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 mars 2013Publicerad: 22 mars 2013

Ombildas till gruvproducerande bolag enligt storägarens förslag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Extrastämman i Mineral Invest som hölls på styrelseledamoten Fredrik Rambergs advokatkontor, godkände på fredagen affären med Alluvia Mining som innebär att Mineral Invest köper ett bolag med gruvtillgångar samtidigt som man säljer dotterbolaget Ghana Gold.

En apportemission på 1,1 miljarder nya aktier genomförs som ett led i transaktionen. Aktiekursen är satt till 22 öre per aktie.

Alluvia Mining blir därmed största ägare i ”Nya” Mineral Invest som numera endast satsar på Hard Rock mining.

Styrelsen fick också mandat att genomföra emissioner som ökar antalet aktier med 1 miljard, samt eventuellt ytterligare fram till den ordinarie årsstämma i maj 2012.

Antonia Gergova, representant från Aktiespararna samt aktieägare Per Lundin reserverade sig mot förslaget att bemyndiga styrelsen att genomföra fler nyemissioner fram till och med årstämman.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS