27 mars
2026

Realtid

Malmsäter i hyresbråk

Helene Rothstein

Hyrde ut i andra hand till konkursade Living Points vd. Nu har bråk om kontraktet nått både Hyresnämnden och tingsrätten.

Vd:n i havererade husföretaget Living Point, David Nordh, hävdar att finansmannen Jon Malmsäter har tagit ut ockerhyra för sin lägenhet på Hagagatan i centrala Stockholm.

Hyran för två rum och kök låg på 8.000 kronor i månaden. Att Nordh hyrde lägenhet i andra hand berodde på att han var bosatt i Skåne men började arbeta som vd för Malmsäters husbolag Living Point.

Bolaget gick dock i konkurs i höstas då anställda inte fått ut någon lön. Eftersom David Nordh tillhörde de drabbade betalade han inte heller någon hyra för lägenheten som han hyrde i andra hand av just Malmsäter.

Jon Malmsäter svarade med att säga upp sin hyresgäst från lägenheten.

– Jon var ju min arbetsgivare men betalade ingen lön, då kan inte jag betala någon hyra, då vänder han sig till kronofogden och vräker mig. Men jag förväntade mig nästan att det skulle komma efter allt fulspel med Living Point, alla uteblivna löner och ingen som helst kommunikation, säger David Nordh.

Nu har han vänt sig till Hyresnämnden. Under rubriken ”Begäran om återbetalning av ockerhyra, andrahandsuthyrning bostadsrättslägenhet”, uppger Nordh att han betalat fem månader i förskott. Utöver detta har en månadshyra på 8.000 erlagts som deposition.

”Motparten har via ingivelse till tingsrätten tvingat mig att avflytta, vilket nu också skett. Mot bakgrund av ovan ansöker jag om återbetalning av överskjutande ockerhyra”, skriver han till Hyresnämnden.

Exakta bruksvärdet vet han inte men månadsavgiften för lägenheten, som är en bostadsrätt, är på 2.359 kronor.

I tingsrätten hävdar Jon Malmsäter å sin sida att han har fordringar på 32.000 kronor mot sin tidigare hyresgäst.

”Mitt krav på ersättning för hyra och energikostnader kommer vidare att öka med 8000 kr/månad, vilket motsvarar 267 kronor per dag tills dess att David Nordh avflyttar eller avhyses från lägenheten”.

Malmsäter avfärdar även uppgifter om att han skulle ha varit Nordhs arbetsgivare ”och att detta förhållande skulle vara kopplat till David Nordhs skyldighet att betala hyra och avgifter enligt hyresavtalet. Detta påstående är felaktigt och saknar grund”.

”Jag varken är eller har varit David Nordhs arbetsgivare”, skriver han i en inlaga till tingsrätten.

Malmsäter pekar också på att det inte finns några villkor i kontraktet som skulle ta hänsyn till eventuella anställningsförhållanden. David Nordh har nu flyttat från lägenheten.

Realtid.se har sökt Jon Malmsäter för en kommentar.

Helene Rothstein
Helene Rothstein

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin