Realtid

Danmark stoppar flygning med civila drönare

Drönare
Nya drönare över försvarsanläggningar i Danmark. Foto: Janerik Henriksson / TT / kod 10010
Nyhetsbyrån TT
Nyhetsbyrån TT
Uppdaterad: 28 sep. 2025Publicerad: 28 sep. 2025

Under natten har drönare observerats vid flera av det danska försvarets anläggningar, meddelar försvarsmakten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Danmark stänger nu luftrummet för civila drönare i en vecka.

”Försvaret kan bekräfta att det har observerats drönare vid flera försvarsanläggningar i natt. Flera resurser deltog i insatser”, skriver försvarsmakten på sin sajt.

Det danska Transportministeriet meddelade på söndagen att man stänger landets luftrum för flygning med civila drönare i en vecka. Stängningen träder i kraft den 29 september och gäller till och med den 3 oktober. Det är under samma tidsperiod som Danmark är värd för EU:s toppmöte.

Stärker drönarförsvaret

”Vi befinner oss just nu i en svår säkerhetssituation, och vi måste säkerställa bästa möjliga arbetsförhållanden för Försvarsmakten och Polisen när de ansvarar för säkerheten under EU-toppmötet. En uppgift som redan kräver en stor insats från våra myndigheter, som arbetar dygnet runt för att skydda danskarna och våra gäster”, säger försvarsminister Troels Lund Poulsen enligt ett pressmeddelande.

Tidigare i dag skrev Troels Lund Poulsen på X att Tyskland kommer att hjälpa Danmark med utrustning mot drönare.

“Jag vill tacka Tyskland för hjälpen, som stärker vårt drönarförsvar och är ett uttryck för ett nära dansk-tyskt samarbete. Tillsammans är vi starkare”, skriver han.

I inlägget framgår inte vilken typ av utrustning det handlar om.

ANNONS

”Hybridkrig”

Försvarsdepartementet har tidigare under dagen uppgett på X att hjälpen från Tyskland kommer att stärka säkerheten under EU-toppmötet i Köpenhamn nästa vecka.

Den senaste veckan har flera drönarincidenter inträffat vid flera av Danmarks flygplatser. Statsminister Mette Frederiksen sade tidigare i veckan att landet har varit utsatt för ett ”hybridkrig”.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Nyhetsbyrån TT
Nyhetsbyrån TT

Sveriges ledande nyhetsbyrå sedan 1921

Nyhetsbyrån TT
Nyhetsbyrån TT

Sveriges ledande nyhetsbyrå sedan 1921

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Fastigheter

Stockholms bostadspriser drar ifrån resten av landet

09 nov. 2025
sju
Spela klippet
Perfect Weekend

Stureplan får nya smaker: "Mycket pengar på väg in"

08 nov. 2025
ANNONS
ANNONS