16 apr.
2026

Realtid

Lunds universitet går vidare med ESS

Realtid.se

I måndags meddelade utbildningsminister Lars Leijonborg att Lunds universitet får uppdraget att planera för forskningsanläggningen ESS.

Det var när Lars Leijonborg kom till Lund för att inviga den fjärde europeiska konferensen om neutronspridning, ECNS, som han meddelade om beslutet. Det skriver Sydsvenskan.

– Ett bra tillfälle att marknadsföra Lund som en utmärkt plats för ESS, säger Lars Leijonborg. När forskarna åker hem kan de berätta om universitetet och staden.

ESS, European Spallation Source, kommer att bli en sameuropeisk forskningsanläggning.Världens mest kraftfulla neutronkälla kommmer att finnas där och ska användas till forskning inom olika vetenskaper. Forskningsanläggningen är tänkt att vara klar 2018.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin