IFK Norrköpings starka sponsoravtal har förnyats med Holmen och finansmannen Fredrik Lundberg. Det nya avtalet ligger på sex miljoner kronor om året i tre år, totalt 18 miljoner kronor. Detta presenterades på en presskonferens i tisdags.
Lundberg räddar IFK Norrköping

Mest läst i kategorin
– Våra avtal med IFK Norrköping har de senaste åren varit ettåriga, men vi väljer nu att teckna avtal över tre år. Det ger föreningen arbetsro och tid att genomföra den satsning man presenterat för oss, säger Fredrik Lundberg i ett uttalande.
Lundberg betraktar sin satsning som ordentligt stor.
– För att ge föreningen möjlighet att satsa offensivt har vi också enats om en rejäl ökning av sponsorstödet och vi hoppas givetvis att fler företag väljer att utöka sin satsning på IFK, säger han.
Enligt supportersajten Gopeking.net uppger Anders Lyngenberg, informationschef på Holmen Paper, att det här är resurser som ska användas till att ta steget upp i allsvenskan.
– Holmen Paper förlänger och stärker sitt samarbete med IFK Norrköping Elit. Det gör vi i den fasta övertygelsen om att föreningen med utökade resurser ges goda möjligheter att åter etablera sig som ett allsvenskt lag, säger han.
Även IFK:s klubbdirektör Micke Andersson är mycket nöjd.
– De nytecknade avtalen ger oss en styrka och långsiktighet inför vårt fortsatta arbete för en återkomst till allsvenskan, säger han i ett uttalande enligt Gopeking.net.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet





