Realtid

"Lögn och förtal"

administrator
administrator
Uppdaterad: 03 juni 2011Publicerad: 03 juni 2011

Advokat Fredrik Ramberg och hans ombud Claes Lundblad väntar på förlagets reaktion på utspelet att boken "Den svenske gudfadern" innehåller felaktiga uppgifter.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

USA:s oljestrategi pressade priset – nu bromsar gröna skiftet

13 nov. 2025

Realtid.se avslöjade på torsdagen att advokat Fredrik Ramberg hotar författaren till boken ”Den svenske gudfadern” med en förtalsstämning.

Ett formellt brev har sänts till förlaget Bladh by Bladh och författaren Nuri Kino där Fredrik Ramberg invänder mot ett avsnitt i boken som han anser utgör förtal.

– Jag kan bekräfta att vi har tagit emot ett brev från Fredrik Rambergs ombud Claes Lundblad, sa förläggaren Annika Bladh till Realtid.se på torsdagen.

Förutom att vara ombud för Fredrik Ramberg är Claes Lundblad sambo med Anne Ramberg som tidigare varit gift med just Fredrik Ramberg.

I sin roll som Advokatsamfundets generalsekreterare har Anne Ramberg den senaste tiden kritiserat ”Den svenske gudfadern” och medierapporteringen kring boken i hårda ordalag.

Claes Lundblad, som är delägare på Roschier, har hittills valt att inte lämna några kommentarer till Realtid.se.

I en intervju med Aftonbladet säger han nu att boken innehåller ”osanna uppgifter”.

– Vi anser att vissa uppgifter i boken är lögn och förtal, säger Claes Lundblad till tidningen.

ANNONS

Hittills har Fredrik Rambergs ombud nöjt sig med att skicka det formella brevet till förlaget.

– Vi avvaktar och ser vad förlaget svarar på vårt brev, innan vi bestämmer om och hur vi ska agera. Vi anser att det finns uppgifter som utgör förtal i boken, säger Claes Lundblad till Aftonbladet.

Annika Bladh förklarade på torsdagen att hon inte är orolig för en stämning:

– Jag välkomnar en process, för min del får de gärna gå vidare. Jag känner mig helt trygg med boken och författaren Nuri Kinos gedigna arbete, sa Annika Bladh till Realtid.se.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS